Co to są pochodne sulfonylomocznika?

Web Resource Last Updated: 02-03-2021

Spis treści

 

Pochodne sulfonylomocznika to grupa leków, z których powszechnie się korzysta w celu leczenia cukrzycy typu 2. Są szczególnie pomocne dla osób, które chorują na cukrzycę z przyczyn genetycznych (co czasami nazywa się cukrzycą typu MODY) lub z powodu brania sterydów.

W grupie leków pochodnych sulfonylomocznika jest kilka różnych rodzajów tabletek, między innymi:

Nazwa generyczna

Nazwa markowa lub handlowa

Glibenclamide

Daonil

Gliclazide

Diamicron, Diamicronn MR (zmodyfikowane uwalnianie)

Glipizide

Glibenese, Minodiab

Glimepiride

Amaryl

Tolbutamide

Tolbutamide

 

Jak działają pochodne sulfonylomocznika?

Pochodne sulfonylomocznika powodują, że Twój organizm produkuje więcej insuliny. Insulina to hormon produkowany przez trzustkę, który pomaga Twojemu organizmowi w korzystaniu z glukozy pochodzącej z węglowodanów ze spożywanego jedzenia do produkcji energii. Poprzez produkowanie większej ilości insuliny, zmniejszy się Twój poziom glukozy we krwi.

Pochodne sulfonylomocznika zmniejszają objawy wysokiego poziomu glukozy we krwi (takie jak oddawanie dużych ilości moczu lub pragnienie). Długoterminowo, dobra kontrola poziomu glukozy we krwi zmniejsza ryzyko rozwinięcia się problemów z Twoimi oczami, nerkami i stopami.

Jak bierze się pochodne sulfonylomocznika?

Leki te bierze się w postaci tabletki, raz lub dwa razy dziennie, albo niedługo przed lub tuż przed jedzeniem. Twój lekarz lub pielęgniarka mogą zmienić dawkę branego przez Ciebie leku, w zależności od Twojego poziomu glukozy we krwi.

Pochodne sulfonylomocznika i hipoglikemia

Pochodne sulfonylomocznika mogą wywołać hipoglikemię (czyli niski poziom glukozy we krwi, poniżej 4mmol/L). Jeśli pojawi się u Ciebie epizod niedocukrzenia, możesz się spocić, drżeć i/lub czuć głód. Niektóre osoby doświadczają także kołatania serca (palpitacje), a jeśli epizod nie będzie leczony, możesz poczuć dezorientację i stracić przytomność.

Jeśli pojawi się u Ciebie epizod niedocukrzenia, należy go leczyć poprzez zjedzenie produktów z szybkodziałającymi węglowodanami (na przykład 4 żelki lub 5 tabletek z dekstrozą, 125 ml coca-coli lub 200 ml soku owocowego).

Hipoglikemia występuje częściej u osób, które biorą pochodne sulfonylomocznika, gdy nie zjedzą one posiłku, wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne lub piją alkohol.

Jeśli często zdarzają Ci się te epizody, ważne jest poinformowanie o tym swojego lekarza lub pielęgniarki, ponieważ być może trzeba dostosować dawkę branego przez Ciebie leku.

Inne skutki uboczne brania pochodnych sulfonylomocznika

Większość osób bierze pochodne sulfonylomocznika i nie odczuwa wielu skutków ubocznych. Ale niektóre osoby mogą zauważyć:

  • Mdłości
  • Rozwolnienie
  • Zatwardzenie
  • Przybranie na wadze

Rzadsze skutki uboczne wywołane przez pochodne sulfonylomocznika to między innymi uszkodzenia wątroby, które prowadzą do zażółcenia skóry lub obniżonej liczby krwinek, przez co możesz częściej krwawić lub być bardziej podatnym na infekcje. Jeśli doświadczysz tych rzadkich efektów ubocznych, ważne jest skontaktowanie się ze swoim lekarzem lub pielęgniarką.

Pochodne sulfonylomocznika i prowadzenie pojazdów

Prawo jazdy typu 1 (samochody i motocykle)

Jeśli masz prawo jazdy typu 1, nie musisz informować DVLA jeśli zostaną Ci przepisane jakieś pochodne sulfonylomocznika. Jednakże należy stosować się do zasady „co najmniej 5 zanim pojadę” i upewnić się, że Twój poziom glukozy we krwi jest powyżej 5 mmol/L.

Jeśli poczujesz, że zaczyna się epizod niedocukrzenia, gdy prowadzisz pojazd, musisz się zatrzymać na poboczu drogi gdy tylko możesz to bezpiecznie zrobić, przesiąść się na siedzenie pasażera i zastosować to samo leczenie niedocukrzenia, co zwykle. Musisz poczekać 45 minut po leczeniu zanim zaczniesz ponownie prowadzić pojazd.

Osoby, które mają prawo jazdy typu 1 nie muszą monitorować poziomu glukozy we krwi przed prowadzeniem pojazdu, ale jest to uznawane za przyjęte reguły postępowania. Musisz regularnie monitorować poziom glukozy we krwi, jeśli nie odczuwasz sygnałów ostrzegawczych hipoglikemii.

Prawo jazdy typu 2 (ciężarówki i autobusy)

Jeśli masz prawo jazdy typu 2 musisz poinformować DVLA, że przepisano Ci jakieś pochodne sulfonylomocznika. Musisz sprawdzać swój poziom glukozy we krwi co 2 godziny, gdy prowadzisz pojazd i nie możesz prowadzić pojazdów, jeśli jest poniżej 5 mmol/L.

Chociaż możesz się czuć normalnie, nie możesz prowadzić pojazdów przez 45 minut po leczeniu swojego niedocukrzenia i po tym, jak Twój poziom glukozy we krwi wrócił do poziomu powyżej 5 mmol/L. Jest to bardzo ważne, ponieważ Twoja koncentracja i szybkość reakcji nie będą zbyt dobre natychmiast po epizodzie niedocukrzenia. DVLA będzie regularnie sprawdzał Twoje prawo jazdy.

Jeśli masz jakieś wątpliwości, jeśli chodzi o prowadzenie pojazdów podczas gdy bierzesz pochodne sulfonylomocznika, porozmawiaj ze swoim zespołem opieki nad chorym na cukrzycę lub wejdź na stronę z krajowymi wskazówkami prowadzenia pojazdów dla osób chorujących na cukrzycę.

Kto nie powinien brać pochodnych sulfonylomocznika?

Pochodne sulfonylomocznika są zazwyczaj przepisywane osobom dorosłym powyżej 18. roku życia, chorującym na cukrzycę typu 2. Leki te mogą nie być odpowiednie dla niektórych osób. Zanim zaczniesz brać pochodne sulfonylomocznika, należy powiedzieć swojemu lekarzowi, jeśli:

  • Zdarzyła Ci się w przeszłości reakcja alergiczna na jakikolwiek lek
  • Wynik Twojego testu na ketony był pozytywny
  • Masz poważną chorobę nerek lub wątroby
  • Jesteś w ciąży lub karmisz piersią
  • Musisz przejść operację chirurgiczną
  • Masz cukrzycę typu 1
  • Bierzesz lek na grzybicę, który nazywa się Miconazole
  • Chorujesz na rzadkie schorzenie, porfirię

Co mam zrobić, jeśli zapomnę wziąć ten lek?

Jeśli zapomnisz wziąć dawkę leku, wtedy weź swoją kolejną dawkę o odpowiedniej porze.

Nie bierz dwóch dawek naraz, aby nadrobić zapomnianą dawkę.

Co mam zrobić, jeśli wezmę za dużo tego leku?

Przedawkowanie pochodnych sulfonylomocznika może obniżyć Twój poziom glukozy we krwi. Jeśli uważasz, że Twój poziom glukozy we krwi jest niski, zjedz lub wypij coś, co zawiera szybkodziałające węglowodany, które dostarczą cukier do Twojego krwiobiegu, na przykład napój gazowany zawierający cukier, sok pomarańczowy lub żelki.

Ponieważ tego typu pokarmy nie poprawią poziomu cukru we krwi na długo, być może musisz także zjeść coś bogatego w skrobię i węglowodany, na przykład kanapkę lub ciastko.

Jak odnieść największe korzyści z tego leczenia

Bierz regularnie swoje leki, chyba że Twój lekarz lub pielęgniarka powiedzą Ci inaczej. Ważne jest regularne chodzenie na wizyty w klinice. Jeśli Twój lekarz lub pielęgniarka doradzą Ci, że należy zmienić dietę, przestać palić lub zacząć uprawiać regularne ćwiczenia fizyczne, ważne jest zastosowanie się do ich zaleceń.

Jeśli masz jakieś pytania lub wątpliwości w związku z branymi przez siebie lekami, porozmawiaj ze swoim lekarzem lub pielęgniarką.

Leave a review