Remisja cukrzycy
Co to jest remisja cukrzycy?
Remisja cukrzycy u osób z cukrzycą typu 2 to sytuacja, gdy Twój poziom glukozy we krwi mieści się w normalnym, zdrowym zakresie, a nie musisz brać żadnych leków na cukrzycę. Kliniczna definicja remisji jest taka, że Twój poziom HbA1c wynosi mniej niż 48mmol/mol, co zostało sprawdzone 2 razy, w co najmniej 6 miesięcznym odstępie, gdy nie bierzesz żadnych leków na cukrzycę.
Cukrzycę typu 2 zazwyczaj leczy się lekami i/lub dietą i ćwiczeniami fizycznymi, dla wielu osób jest to choroba, która może się z czasem pogorszyć. Osiągnięcie remisji cukrzycy może mieć ogromny wpływ zarówno na Twoją cukrzycę, jak i ogólny stan zdrowia i dobra osobistego.
Należy zauważyć, że remisja nie jest całkowitym wyleczeniem, więc cukrzyca może nadal wrócić. Konieczne jest kontynuowanie zdrowego odżywiania i stylu życia.
Jak mogę doprowadzić do remisji mojej cukrzycy?
Z badań naukowych wynika, że dla każdej osoby z nadwagą, utrata na wadze odgrywa największą rolę w osiągnięciu remisji cukrzycy typu 2, albo przez dietę i styl życia, albo przez operację.
Jeśli chcesz doprowadzić do remisji swojej cukrzycy poprzez szybką utratę na wadze, ważne jest zasięgnięcie porad od swojego zespołu opieki nad chorym na cukrzycę lub od swojego specjalisty służby zdrowia. Te osoby pomogą Ci stracić na wadze w bezpieczny sposób, zwłaszcza jeśli masz jeszcze jakieś problemy zdrowotne, oraz zwiększą Twoje szanse na skuteczne osiągniecie stanu remisji.
Dlaczego utrata na wadze pomaga w remisji cukrzycy?
Wiele osób, które mają cukrzycę typu 2, nosi dodatkowy ciężar wokół swojego brzucha. Prowadzi to do gromadzenia się tłuszczu wokół bardzo ważnych organów takich jak trzustka i wątroba, przez co nie pracują one tak skutecznie jak zazwyczaj, co prowadzi do cukrzycy.
Utrata na wadze oraz zniknięcie tłuszczu otaczającego te organy, pozwala im na powrót do normalnego funkcjonowania, co może doprowadzić do remisji Twojej cukrzycy.
Badania naukowe nad remisją trwają, nie rozumiemy jeszcze w pełni wszystkich czynników, które prowadzą do remisji cukrzycy. Nie każdy będzie w stanie doprowadzić do remisji swojej cukrzycy, ale utrata nawet 5% swojej masy ciała będzie miała bardzo pozytywny wpływ na Twój stan zdrowia.
Korzyści obejmują:
- Zmniejszenie ryzyka rozwinięcia się powikłań od cukrzycy
- Polepszony poziom cukru we krwi
- Zmniejszenie dawki leków
- Zmniejszenie poziomu cholesterolu
- Lepszy sen
Co mają do powiedzenia badania naukowe?
Badania DiRECT (badania kliniczne nad remisją cukrzycy) przyglądają się temu, jaki wpływ mają diety niskokaloryczne na remisję cukrzycy, jak dotąd badania miały pewne bardzo ekscytujące rezultaty. Uczestnicy badań DiRECT stosują się do diety bardzo niskokalorycznej (ang. Very Low-Calorie Diet - VLCD), czyli spożywają 850 kalorii dziennie przez 8 do 20 tygodni. Po tym okresie czasu stopniowo wprowadzają ponownie do swojej diety normalne jedzenie, oraz otrzymują wsparcie specjalistów, które pomoże im w utrzymaniu wagi na tym poziomie.
W 2017 r. opublikowano wyniki po pierwszym roku badań, z których wynika, że niemal połowa uczestników osiągnęła remisję po dwunastu miesiącach. Ostatnie wyniki, opublikowane w 2019 r. pokazały, że 70% z tych uczestników jest nadal w remisji.
Niemal dziewięć na dziesięć osób, które straciły więcej niż 15 kg było w remisji po roku. Wyniki tych badań były tak zachęcające, że państwowa służba zdrowia (NHS) w Anglii zobowiązała się wprowadzić w życie program pilotażowy dotyczący remisji cukrzycy typu 2, a państwowa służba zdrowia w Szkocji już ma takie programy, które zostały wprowadzone w życie.
Różne diety, które mogą doprowadzić do remisji
W badaniu DiRECT, uczestnicy badania byli na diecie bardzo niskokalorycznej, ale to nie oznacza, że jest to jedyny sposób na szybką i bezpieczną utratę na wadze, aby osiągnąć remisję cukrzycy. Poniżej opisaliśmy kilka różnych diet:
Dieta bardzo niskokaloryczna
- Zazwyczaj jest się na niej przez 24 tygodnie; przez pierwsze 12 tygodni zastępujesz wszystkie swoje posiłki zupami, koktajlami i przekąskami, na podstawie specjalnie przygotowanego planu diety. Przez następne 12 tygodni stopniowo ponownie wprowadza się do diety inne jedzenie.
- Zgodnie z tym planem zazwyczaj spożywa się około 800 kalorii dziennie.
- Przed rozpoczęciem diety bardzo niskokalorycznej zaleca się konsultację ze swoim zespołem pracowników służby zdrowia, zwłaszcza jeśli bierzesz insulinę, pochodne sulfonylomocznika (na przykład gliklazyd) lub leki SGLT-2 (których nazwy kończą się na –glyflozin) lub jeśli masz jakieś powikłania takie jak problemy z sercem lub z nerkami.
- Niektóre dostępne komercyjnie plany to 1:1 Diet (wcześniej znana jako „Cambridge Weight Plan”), Exante, Lighterlife oraz Optifast.
- Jeśli nie podoba Ci się pomysł planu opartego na zupach i koktajlach, są także opcje, gdzie jesz normalne posiłki w ramach 800 kalorii. Sprawdź stronę internetową fast800 lub Carbs & Cals - przepisy i plany posiłków bardzo niskokalorycznych
Dieta z niską zawartością węglowodanów
- Węglowodany są głównym źródłem energii dla Twojego organizmu i występują w 3 postaciach: cukier, skrobia i błonnik.
- Podczas trawienia skrobi, jest ona rozbijana na cukier, który dostaje się do Twojego krwiobiegu, co prowadzi do zwiększenia u Ciebie poziomu glukozy we krwi.
- Ograniczenie ilości spożywanego cukru w swojej diecie, w postaci albo cukru albo skrobi, może być korzystne dla Twojego zdrowia, ogranicza także ilość cukru, który Twój organizm odkłada jako tłuszcz.
- Pomoże Ci to w utrzymywaniu swojej wagi na stałym poziomie i zmniejszeniu ryzyka rozwinięcia się powikłań związanych z cukrzycą.
- Z badań wynika, że zmniejszenie spożycia węglowodanów może pomóc w zmniejszeniu zapotrzebowania Twojego organizmu na insulinę i leki na cukrzycę.
- Jeśli interesuje Cię dieta z niską zawartością węglowodanów, wejdź na stronę internetową Low Carb Program, jest to strona pomagająca w zmianie nawyków, zapewnia materiały edukacyjne i wsparcie.
- Strona internetowa Carbs and Cals jest także świetnym źródłem informacji, można na niej znaleźć różne książki i aplikację na smartfona, co pomoże Ci w sprawdzaniu zawartości węglowodanów w różnych potrawach.
Post okresowy
- Post okresowy to wzorzec odżywiania się, który obejmuje okresy ograniczania spożywania jedzenia, po czym odżywiasz się normalnie.
- Są dwa główne sposoby na post okresowy:
- dieta 5:2, gdzie odżywiasz się normalnie przez 5 dni i jesteś na diecie 500 – 600 kalorii przez pozostałe 2 dni, lub
- cykl 16:8, gdzie odżywiasz się w sposób ograniczony czasowo, zazwyczaj wygląda to tak, że masz okres 8 godzin, podczas których możesz jeść.
- Podczas stosowania tej diety Twój organizm jest albo w stanie „nakarmionym” albo „poszczenia”.
- W stanie nakarmionym poziom insuliny jest wysoki, a organizm jest w trybie gromadzenia zapasów, a zatem glukoza jest odkładana jako tłuszcz lub jako glikogen w wątrobie.
- W stanie poszczenia poziom insuliny jest niski, a organizm spala zapasy energii. Post okresowy prowadzi do tego, że organizm spala tłuszcz, ponieważ brakuje mu glukozy.
- W stanie poszczenia doprowadzasz swój organizm do stanu treningu metabolicznego. Przedłużanie okresu postu pomaga Twojemu organizmowi w skutecznym i szybkim spalaniu tłuszczu.
- Jeśli zdecydujesz się na tę dietę, spróbuj wybrać plan oparty na faktach, który został przygotowany przez dietetyka, na przykład ‘dieta 2 dniowa’.
Co się stanie po remisji?
W chwili obecnej nie ma pewnych odpowiedzi co do tego, jak długo będzie trwała remisja, lub jaki może mieć wpływ na ryzyko rozwoju cukrzycy w przyszłości, ale wyniki jak dotąd są bardzo zachęcające. Wiemy, że osiągnięcie remisji ma ogromne korzyści dla Twojego stanu zdrowia. Obniża Twój poziom glukozy we krwi, zmniejsza Twoje ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu, a to wszystko razem wzięte zmniejsza ryzyko rozwoju powikłań związanych z cukrzycą.
Nawet gdy jesteś w remisji, ważne jest to, aby nadal chodzić na swoje normalne wizyty kontrolne w ramach zapewnianej Ci opieki nad osobą chorą na cukrzycę, oraz aby utrzymać wagę na tym samym poziomie.